Blog

Makina Mühendisliğine yönelik standalone çalışan Visual Basic Programları. Solidworks için macro api programları. Excel için macro ve VBA kodları. Teknik Makaleler...

TEKNİK RESİM ÇİZİM ÖRNEKLERİ

23 Nisan 2020

Catia, Solidworks, Inventor, Proengineer, Creo, Solidedge gibi 3 boyutlu modelleme programları öğrenmeye başlayan tasarımcıların ihtiyaç duyacağı teknik resim çizim örnekleri, makine parça çizimleri

Siteye git

UNDER ARMOUR

06 Ekim 2016

3D yazıcı ile üretilmiş ilk spor ayakkabı, özel topuğu sayesinde sakatlıkları azaltıyor.

Yukarı

AUTODESK UNIVERSITY EXTENSION ISTANBUL 2016

06 Ekim 2016

6 Ekim günü Four Seasons Istanbul'da gerçekleştirilen AUx 2016 Istanbul'un öğleden önceki ilk oturumunda Autodesk Türkiye ülke lideri Murat Tüzüm, Autodesk Global Satış ve Hizmetler Başkan Yardımcısı Callan Carpenter, Autodesk Üretim Sektörü Stratejisti Diego Tamburini sunumlarını gerçekleştirdi. Beni en çok etkileyen Callan Capenter'ın Autodesk ürünlerini kullanan müşterilerinin elde ettikleri teknolojik ilerlemeler ile ilgili örnekleriydi. İlerleyen günlerde bu firmalar ve yeni ürünleri hakkında daha fazla bilgiyi bu sayfada bulabilirsiniz.

 

 

Yukarı

Sac Panel Köşe Kıvırma Teknolojisi

07 Temmuz 2016

Raf, kapı, yönlendirme gibi dört kenarı bükümlü panel üretiminin klasik yöntemlerle (abkant ile kenar bükümleri, köşe kaynakları, tesviye ve zımpara işlemleri) üretiminden kaynaklı zaman kaybı, maliyet ve kalite kusurlarının önüne geçer. Köşe kıvırma uygulamaları sac malzemeden bağımsızdır. Sac malzemesi çelik, paslanmaz çelik veya alüminyum olabilir. Üreticiyi kaynak, tesviye ve zımpara işleminden kurtarır.

ZAMAN TASARRUFU

• Panel üretim sürecini basitleştirir

• Ara depolama ihtiyacını ortadan kaldırır

 

 MALİYET TASARRUFU 

• Hiç bir kaynak ve hiç bir el işçiliğine gerek kalmaz

• Tek bir operatör yeterlidir

• Aşındırıcılardan ve kaynak sarf malzemelerinden tasarruf sağlar 

• Köşe kıvırma tezgahı için yaklaşık 1 m2 alan yeterlidir

 

 GELİŞMİŞ ÇALIŞMA KOŞULLARI 

• Çok düşük gürültü düzeyi

• Hiç bir kirlilik oluşturmaz

 

GELİŞMİŞ KALİTE VE İMALAT SÜRECİ

• Galvanizli saclar için köşe kıvırmadan sonra köşelerde manuel olarak galvaniz kaplanması ihtiyacı ortadan kalkar

• DKP saclarda köşe soğuk şekillendirildiği için yüksek ısıya karşı dirençlidir (960 °C)

• Paslanmaz çeliklerde köşe kıvırmadan sonra malzeme yüzeyinde renk değişikliği olmadığından asit ile temizlemeye ihtiyaç duyulmaz

Dört köşesi bükümlü panel üretiminin köşe kıvırma yöntemi ile , köşe kaynak ve tesviye işlem sürelerinin karşılaştırılması

1-Köşe kıvırma ile 52 saniyede bir panel (Malzeme farkı gözetmez)

2-Köşe kaynağı,taşlama ve tesviye işlemi – DKP: 12 dakikada bir panel

3-Köşe kaynağı,taşlama ve tesviye işlemi – Alüminyum: 18 dakikada bir panel

4-Köşe kaynağı,taşlama ve tesviye işlemi – Paslanmaz Çelik: 24 dakikada bir panel

1-Köşe kıvırma ile 550 adet panel (Malzeme farkı gözetmez)

2-Köşe kaynağı,taşlama ve tesviye işlemi – DKP: 40 adet panel

3-Köşe kaynağı,taşlama ve tesviye işlemi – Alüminyum: 27 adet panel

4-Köşe kaynağı,taşlama ve tesviye işlemi – Paslanmaz Çelik: 20 adet panel

UYGULAMA ALANLARI

Elektrik Kabinleri ve Panoları, Rack Kabinler, Elektronik Cihaz Kutuları, Tarfik İşaretleri, Yol Yönlendirmeleri, Kiosk, Raflar, Muhafaza Kutuları, İçecek Otomatları, Ahşap işleme makineleri, Fırın makinaları, Plastik makine (enjeksiyon kalıplama, ekstrüzyon), Takım tezgahları (torna, freze, lazer kesim...), Basınçlı hava teknikleri, Soğutma makineleri, Isıtma kabinleri (kurutucular), Paketleme makineleri, Tekstil makineleri, Çamaşır makineleri, Gıda makineleri, Endüstriyel gıda / mutfak makineleri, Fırın kapıları, Bina cephe giydirmeleri

Yukarı

Solidworks 2016 İkonları Alıştığınız Eski Renklerine Çevirin

15 Mayıs 2016

Solidworks 2016 ile değişen ikon renklerine siz de benim gibi aşık olduysanız(!) üzülmenize gerek yok. Service Pack 3 ile gelen imkan sayesinde ikonları alıştığınız eski renklernine çevirebilirsiniz. Bunun için Sistem Ayarları sekmesindeki Renk seçeneğinde ikon rengini klasik olarak değiştirmeniz yeterli.

Yukarı

Solidworks'te Açılı İki Çizginin Kesişiminin Otomatik Olarak Teknik Resim Görünüşüne Eklenmesi

12 Mayıs 2016

1- Ölçülendirme komutu seçilir

2- Çizgilerden herhangi biri üzerine mouse’un sağ tuşu ile tıklanır

3- Açılan menüde «Find Intersection (Kesişimi Bul) komutu seçilir

4- İkinci çizgi üzerine mouse’un sol tuşu ile tıklanır

5- Kesişim otomatik olarak teknik resimdeki görünüşe eklenir

Yukarı

SOLIDWORKS Performans Testi

07 Mayıs 2016

Solidworks 2014 kurulu notebooklarda Benchmark amaçlı kıyaslama yapabileceğiniz bir kaç testten oluşan SOLIDWORKS Performans Testi ile aldığım değerler.

LENOVO Y51P i7-4700MQ 8GB RAM NVIDIA GeForce GT 750M

 

TOSHIBA SATELLITE L50-A-11N  i7-3630QM 8 GB RAM NVIDIA GeForce GT740M

 

MSI GE70 i5-4200M 8GB RAM NVIDA GeForce 765M

 

TOSHIBA SATELLITE L50-B27P i7-5500U 8GB RAM AMD Radeon R7 M260

 

TOSHIBA SATELLITE P855-32F i7-3630QM 16GB RAM NVIDIA GeForce GT 640M

 

DELL INSPIRON N5010 i5-M 480 8GB RAM ATI Radeon HD 5650

Yukarı

Otomobillerdeki Yan Aynalar İçin Yolun

Sonu mu Geliyor?

14 Şubat 2016

Mühendisler sürücüsüz araç hayal etmeden önce, yan aynaların kaldırılmasını hayal ettiler.

Aynalar, tümsek şekilleri nedeni ile çirkin görünüyor, aerodinamik sürüşü etkiliyor, park esnasında kör noktalar nedeni ile sürücülere fayda sağlamıyor. 

Ama şimdi uzun zamandan beri aranan çözüm yakın gibi. Bir çok otomobil üreticisi yan aynaların yerini alacak kameraları içeren video sistemini tanıtmaya başlandı bile. Otomobil üreticilerine önemli parça ve sistemler sağlayan Continental firması bunlara dijital aynalar ismini vermiş. Firmanın gelişmiş sürücü destek sistemleri geliştiren müşteri programları müdürü Dean McConnell bu sayede önemli bir şekilde gürültünün azaldığını, rüzgar direncinin azalması nedeni ile CO2 salınımının azaldığını ve yakıtta ekonomi sağlandığını, görüş alanının aynalara göre çok daha fazla olduğunu söylüyor.  

Sistemin nasıl çalışıldığı, Mercedes-Benz CLS’ye takılarak tanıtıldı. Arabanın dış yüzeyindeki yan aynalar yerine monte edilmiş parmak boyutundaki kameralar yanlardaki ve arka taraftaki görüntüyü aracın kontrol panelindeki sağ ve sol ekranlara aktarıyor.

 

Ekranlar normalde sürücünün aynaları kontrol edeceği yerlere yakın konumlandırılmış. Kameralar, fiziksel aynaların sağladığından çok daha geniş bir görüntü sağlıyor, kör noktaları ortadan kaldırıyor, gündüzleri güneş ışığının sebep olduğu parlamayı azaltıyor, geceleri parlaklığı artırıyor, dar park alanlarında da fayda sağlıyor.

BMW’nin kamera ve monitör sistemeeri geliştiren proje yöneticisi Philipp Hoffmann “Eğer aracınızın arkasına biri yaslanmışsa onu görebiliyorsunuz” diyor ve ekliyor: “Geçen ay Las Vedas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) süresince geleneksel yan aynalar yerine egzotik görünümlü mini kameralar takılı BMW i8 spor araba ile çok kalabalık bir ortamda geri geri gitme gösterileri yaptık”

Philipp Hoffmann ,”Yanlardaki kameralar ve arka pencerenin üzerindeki bir kamera ile sağlanan üç görüntünün dikiz aynasının yerinde konumlandırılacak yüksek çözünürlüklü bir monitöre aktarılabileceğini, sürücünün yukarı doğru tek bir bakışı ile yanlarda ve arkada olup biten her şeyi görebileceğini” söylüyor. Ayrıca “Yan kameraların aracın etrafındaki nesneleri tanıdığını ve bunların hızlarını ölçebildiğini, sistemin otomatik frene, park ve çarpışma sistemlerine entegre edilebileceğini böylece sürücüye BMW i8’in parlak yüzeyini korumada yardımcı olacağını” espirili bir dille izah ediyor.

CES 2016'da sergilenen McLaren 675LT JVCKenwood

Yukarı

3D Printer İle Kendi Biblonu Yazdır

20 Aralık 2015

eBay'ın altında kalmayan Amazon özelleştirilebilen 3D baskı dükkanının kapılarını kullanıcılarına açıyor. Önceki gün başlattığı, 3 boyutlu yazıcı ile müşterilerinin biblosunu hazırlayabileceklerini duyurdu.

240 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Amazon.com üretim sürecine dahil olmayacak ve sadece yeni mağaza üzerinden verilen siparişleri; 3D baskı çözümleri sunan  SculpteoMixee  Labs, ve 3DLT gibi firmalara iletmekle sorumlu olacak. Müşterilerin taleplerini üretmek bu firmaların sorumluluğunda olacak.

Online müşteri alışveriş deneyiminin, 3D baskı yoluyla yeniden belirleneceğini söyleyen Sculpteo CEO'su Clément Moreau, müşteri isteklerinin artık stokta ne olduğu ile sınırlı olmadığını; bunun yerine hayalleri ile sınırlı olduğunu belirtiyor. Moreau, Amazon'un bu desteğinin 3D baskılı malları için pazarı genişleteceğini ve üreticilerin tanıtım maliyetlerini azaltacağını düşünüyor. Amazon'un Marketplace yöneticisi Petra Schindler-Carter bu konuda aynı fikirde olup; kişileştirilebilmesi mümkün olan sonsuz sayıda ürün potansiyeline sahip olmayı amaçladıklarını söylüyor.

Ürün 3 boyutlu yazıcıda basılmadan önce basit bir ara yüze sahip program ile baş kısmı büyük oyuncak biblonun göz, ten, saç, stil ve kıyafetlerini değiştirebilecek.

Yukarı

3D Printer İçin Model İndirin

20 Aralık 2015

http://www.shapeways.com

http://www.thingiverse.com/

http://www.sculpteo.com/

http://www.123dapp.com/

Yukarı

YENASOFT DXF CREATOR 2014

23 Aralık 2014

Program, belirtilen klasördeki ürün modellerinin part komutları ile mi yoksa sheetmetal komutları ile mi çizildiğini kontrol ediyor ve sheetmetal olanların açınımlarını alabiliyor. Eğer parça part ise kalınlık değerini zaten sıfır olarak belirtiyor.

Programın avantajı kesim datasının her zaman 1/1 ölçekte olması, kesim programına atmadan önce silinmesi gereken fazla çizgilerin (ölçü okları, büküm çizgisi vb.) bulunmaması ve kesim düzleminin her zaman doğru gelmesi (açınımlar teknik resimde verilirken yanlışlıkla arka yüzey koyulabiliniyor). Program C# ile yazılmış ve fiyatı 500$+KDV. Solidworks’ün kullanılan versiyonuna göre versiyon farkı var.

Yukarı

Paris/FRANSA

01 Haziran 2006

Evry Val d'Essonne Üniversitesinde okurken Fatih Torun ile beraber sabahtan akşama kadar Ansys ile analizler yapıp, hocamız Prof. Zhi-Qiang FENG'in Science Direct'ten indirdiği makaleleri okumaktan fırsat buldukça gezebildiğim güzel şehir.

Siteye git

Tahran/İRAN

05 Ekim 2004

Mikham to vaght khabykenareh to beshinam. Ageh yeh vaght khabam bord, baz khabeh torobebinem. Atreh nafashhayeh tobeh tanam bebicheh. Kash bedoony keh zendegy bitohicheh.

Siteye git

Şam/SURİYE

11 Ocak 2005

Bir fuar vesilesi ile görme şansım olan bu şehirde yediğim yemeklerin tadı hala damağımda. Ocak ayında bile bunaltıcı sıcaklara sahip şehirde soluğu Hamidiye çarşısında alıp bi nebze soluklanıyoruz.

Siteye git

Kiev/UKRAYNA

29 Nisan 2004

Bilgisayarımda arka plan resmi olarak kullanabileceğim kadar güzellikte kiliselere sahip, mimarisine hayran olduğum şehir. Hafta sonu trafiğe kapatılan Khreshchatyk Caddesinde dans edip şarkı söyleyen gençlere eşlik etmeden durabilmek mümkün değil.

Siteye git

Blog

23 Nisan 2001

Makina Mühendisliğine yönelik standalone çalışan Visual Basic Programları. Solidworks için macro api programları. Excel için macro ve VBA kodları. Teknik Makaleler...

Yukarı