Teknik Personel Eğitimleri

Teknik Ressam ve Makina Mühendisi gibi mühendislik hizmeti veren teknik personelin mesleki yeterliliklerini artıracak eğitimlerin hazırlanması. Makina Mühendisliğine yönelik standalone çalışan Visual Basic programları. Solidworks için "Macro" ve "API" programlama. Excel için "Macro" ve "VBA (Visual Basic for Aplication)" kodları hazırlama.

Alüminyum Kompozit Panel (ACP) Açınım Hesaplama Programı

11 Mart 2020

Cephe kaplama firmalarının kullandığı alüminyumun kompozit panellerin büküm yönlerine göre CNC router tezgahında yapılacak kesim eksenlerni belirleyen açınım programı

DİKKAT ! Önemli Uyarı: Program 4mm kalınlığındaki kompozit paneller içindir. Panelin içe veya dışa bükülmesi farklı açınım değerlerine sahiptir. Bu nedenle her büküm için büküm yönünün (iç veya dış) kesinlikle doğru girilmesi zorunludur. Büküm yönleri ile ilgili bilgi aşağıdaki görselde tarif edilmiştir. Aynı görseli programın yardım menüsünde de bulabilirsiniz. Programı açtığınızda örnek bir parça çizimi ve bu çizime ait hesaplamayı hazır olarak göreceksiniz. Programın 4mm dışındaki kalınlıklar için kullanılması ve kullanıcı kaynaklı hatalı büküm yönlerinin girilmesi sonucu hesaplanacak hatalı değerler kullanıcı sorumluluğundadır.

 

 

İndir

MEKANİK TASARIMDA ALÜMİNYUM VE ÖZELLİKLERİ

02 Aralık 2019

Uzay mekiği harici yakıt tankı hangi alüminyum alaşımdan üretilir

Boeing 737 yolcu uçağı gövdesi, kanat alt yüzeyi ve yatay dengeleyici üst yüzeyi hangi alüminyum alaşımdan üretilir

F35 savaş uçağı kaburgaları (bulkhead/frame) hangi alüminyum alaşımdan üretilmiştir

Jet motorları hava giriş sacı için hangi alüminyum alaşımı tercih edilir

Zırhlı araçların gövdesi hangi alüminyum alaşımdan üretilir

Yat gövdeleri hangi alüminyum alaşımdan üretilir

Damper imalatı için

Kapı, pencere goğrama profilleri gibi alüminyum ekstrüzyon profilleri için hangi alüminyum alaşımı tercih edilir

Çeta desenli sac için hangi alüminyum alaşımı tercih edilir

Bina/cephe giydirmeleri/kaplamaları için hangi alüminyum alaşımı tercih edilir

Kutu içecek gövdesi ve açma kapağı hangi alüminyum alaşımdan üretilir

Alçıpan panel, Oluklu panel, Asma tavan hangi alüminyum alaşımdan üretilir

Pop perçin hangi alüminyum alaşımdan üretilir

Esnek borular hangi alüminyum alaşımdan üretilir

Buruşuk yemek kapları hangi alüminyum alaşımdan üretilir

Alüminyum alaşım grupları nelerdir

Alüminyum döküm alaşımları nasık sınıflandırılır

Alüminyum üzerine yapılan koruyucu kaplamalar nelerdir

Anodizasyon/Eloksal kaplama nedir, ne işe yarar

 

 

İndir

SOLIDWORKS SHEETMETAL (SAC LEVHA TASARIM) TESTİ

10 Ocak 2019

Sac levha tasarımı yapan Solidworks kullanıcılarının bilgilerini ölçebilecekleri 25 sorudan oluşan tarafımdan hazırlanmış bir test.
Cevap anahtarı için tıklayınız

 

 

İndir

CSWP-Certified SOLIDWORKS Professional

08 Ocak 2019

Müdür Yardımcılığı görevini yürüttüğüm NOVA REKLAM mühendislik departmanı çalışanları online olarak 3 farklı oturumda gerçekleştirilen CSWP sınavınını geçmeyi başarmış ve uluslararası geçerliliği olan dünya üzerinde yüz binden fazla, Türkiye'de ise sadece 248 Solidworks kullanıcısının sahip olduğu CSWP sertifikaları almaya hak kazanmıştır.

 

İndir

Kaynak Sembollerinin Teknik Resimlerde Gösterilmesi

10 Aralık 2018

Kaynak sembolünün doğru kullanışı, kaynak kalınlıklarının gösterilişi (a veya z), kaynak sembollerinde Avrupa (ISO 2553) ve Amerika (AWS A2.4) Standartları, kaynak yöntemlerinin nümerik karşılıkları, 2018 Deprem yönetmeliğine göre köşe kaynaklarının minimum kalınlıkları, sürekli kaynağın teknik resimde gösterilişi, kaynak uzunluğunun teknik resimde gösterilişi, metod kaynağın teknik resimde gösterilişi, çervesel kaynağın teknik resimde gösterilişi, kaynak yüzeyi, kaynaklı örnek parçalar ve sorular

 

İndir

İMALAT RESMİ

06 Nisan 2016

Teknik Resim Hazırlama, Parça ve Montaj Resimleri Hazırlama Aşamaları, Konvansiyonel Parçaların Temsili Gösterimi, İzdüşüm Düzlemleri, Birinci Açı (ISO-E) İzdüşüm Metodu, Üçüncü Açı (ISO-A) İzdüşüm Metodu,Toleranslar, Parça Listesi (BOM), Çizgi Tipleri ve Uygulama Alanları, Görünmez Çizgiler, Kesit Görünüşler, Yüzey kalitesi yüzey prüzlülük sembolleri

 

İndir

EXCEL Formüller ve Fonksiyonlar

11 Şubat 2015

Temel aritmetik işlemler (4 işlem), Mantıksal karşılaştırma işlemleri (>,>=,<,<= ,…), Fonksiyonlar, Metin fonksiyonları (birleştir, uzunluk, …), Tarih fonksiyonları (bugün, şimdi,…), Matematiksel fonksiyonlar (mod, yuvarla, karekök,…), Grafik işlemleri, Tablo Oluşturma İşlemleri, Hücredeki yazının yönünü değiştirmek, Hücrede birden çok satır oluşturmak, İki veya Daha Fazla Hücreyi Tek Hücrede Birleştirmek (BİRLEŞTİR, CONCATENATE), Satır Yüksekliği/Sütun Genişliği, Hücreleri Birleştirmek (Birleştir ve Ortala), Metni Sütünlara Dönüştür, Veri Süzme, Veri Sıralama, Kullanıcıya Bizim Sağladığımız Listeden Seçim Yaptırmak (VERİ DOĞRULAMA, DATA VALIDATION),

 

İndir

SAC LEVHA TASARIM KRİTERLERİ

14 Ocak 2015

ABKANT İLE BÜKME (Kritik Boyutlar, Kabartma ve Ofsetler, Büküm Radyusu, Büküm Kabartması, Büküme Yakın Delikler, Büküm Yüksekliği /Kalınlık Oranı, Kenar Deformasyonu) - LAZER KESME (Toleranslar, Malzeme Kısıtlamaları , Lazer Kesime Uygun Malzemeler, Lazer Kesime Uygun Olmayan Malzemeler, Bölgesel Sertleşme, Minimum Delik Çapı) - PUNÇ PRES (Toleranslar,Özel Formlar, Deliklerin Kenara Olan Mesafesi, Konik Delikler, Delik Çapı, Unsur Yerleştirme Kısıtlamaları, Havşalar) - SOLIDWORKS Sheet Metal TEMEL KOMUTLAR (Base Flange/Tab, Convert to Sheet Metal, Insert Bends, Lofted-Bend) - ÖZELLİK KOMUTLARI (Miter Flange, Edge Flange, Rip, Jog, Hem ,Sketched Bend) - KÖŞE KOMUTLARI (Corner-Trim, Break-Corner/Corner-Trim, Welded Corner, Closed Corner) - GÖRSEL KOMUTLAR (Cross-Break, No Bends) - BÜKÜM KOMUTLARI (Fold, Unfold, Flatten) - FORM VERME TAKIMI (Forming Tool)

 

İndir

Metod Mühendisliği İşçilik Hesaplama Programı

29 Aralık 2014

Metod mühendisliği çalışanları, projeler kendilerine ulaştığında teknik resimleri inceleyerek öngörülmüş bir işçilik süresini Axapta’da ürünün ilgili reçetesine girmek durumundadırlar. Bu değer yardımı ile o ürünün toplamı için harcanan işçilikler belirlenir ve işçilik maliyeti çıkarılır. Bu nedenle metod mühendisliği bu değerleri mümkün olduğunca gerçeğe yakın hesaplamak durumundadır. Tecrübesel olarak belirlenen bu verileri matematiksel olarak gerçeğe yakın hesaplamak doğru maliyetlendirme adına gereklidir. Bu amaçla metal imalatın atölyelerinde uygulanan tüm imalat yöntemleri departman bazında belirlendi. Bu imalat yöntemleri için harcanan işçilik süreleri ilgili departmanların yönetcilerinden veri olarak toplandı. Bu veriler teknik resim üzerinden okunabilecek bilgilerin kullanılması ile matematiksel formüllere dönüştürüldü. Böylece kullanıcının, her departman için belirlenen imalat yönteminin karşısına teknik resimden rahatlıkla alabileceği değerleri veri olarak girmesi işçilik sürelerinin paket program vasıtası ile hesaplanması için yeterli oldu.

 

İndir

AutoCAD Mechanical ile MekanikTasarım ve Mühendislik Hesaplamaları

05 Kasım 2014

AutoCAD Mechanical ile MekanikTasarım ve Mühendislik Hesaplamaları

 

İndir

SOLIDWORKS Macro ve API Programlama

06 Ağustos 2014

Solidworks Macro, Solidworks API, Solidworks VBA

 

 

İndir

Sac Parça Açınım (Flat) Programı

16 Nisan 2014

90° bükümlü sac parçaların büküm esnasındaki uzama miktarlarına göre, büküm öncesindeki açınımlarını hesaplayan program.

 

İndir

Plaka Yerleşimi (Nesting) Programı

16 Nisan 2014

Sac parçaların en uygun plakaya yerleşimini fire oranına göre belirleyebileceğiniz program.

 

İndir
h3>Metod Mühendisliği Yüzey Alanı Hesaplama Programı

16 Nisan 2014

Metod mühendisliği çalışanları için kutu profil, boru, sac gibi malzemelerin boyanacak tek yüzelerinin pratik olarak hesaplanmasını sağlayan program.

 

İndir

Stifness-Direct Method İle Çeşitli Eleman Tipleri İçin Lineer Analizin Bilgisayar Yardımıyla Hesaplanması

01 Aralık 2005

QBasic Dilinde yazılmış Program

İndir

Tek Kademeli Düz Dişli Çark Mekanizmalarının Bilgisayar Destekli Projelendirilmesi

20 Haziran 2001

QBasic Dilinde yazılmış Program

 

 

İndir

Uygun Sonlu Eleman Geometrisinin Belirlenmesi ve Mesh (Ağ) Kalitesinin Artırılması

01 Mayıs 2001

Tasarımcılar Cad modeli hazırlarken tasarımları tamamıyla bitirirler. Bunun için daha çok katı modelleme kullanırlar ve modellemeye epey zaman harcarlar. Buna karşılık analiz için daha basit yapıdaki CAD modeller yeterli olmaktadır. Çünkü katı modelle hazırlanmış bir ürünün analizi çok uzun zaman almaktadır; analiz maliyeti artmaktadır. Ayrıca yüzey ve kiriş elemanlara kalınlık giydirerek 3 boyutlu hacimsel geometrileri elde etmek mümkündür. Bazı bilinçli tasarımcılar analiz için uygun geometriler hazırlar. Ama çoğu tasarımcı analiz konusuna yabancı olduğundan; analizlerini katı modellerle uzatmak istemeyen çoğu tasarımcı kendi CAD modelini hazırlamak zorunda kalır.

İndir

Gazaltı Kaynak Yöntemi ve Bu Yöntemde Kullanılan Koruyucu Gazlar

01 Mayıs 2001

Kaynak tekniğinin geçmişi 3500 yıl öncesine dayanmakta olup , insanoğlunun o yıllarda iki metal parçasını sıcak ya da soğuk halde çekiçleyip kaynak ederek birleştirmeyi gerçekleştirdiği çeşitli müzelerdeki orta bronz devrine ait örneklerden anlaşılmaktadır. Kaynak yönteminin endüstriyel uygulamaları ise 19. yüzyılın ikinci yarısında başlamış olup , oksijenin endüstride kullanımını ile birçok alanda olduğu gibi kaynak teknolojisinde de gelişmeler görülmüş ve oksi–asetilen kaynağının yaygınlaşmasını sağlamıştır.

İndir

Viskozitesi Yüksek Sıvıların Isıtılması

01 Nisan 2001

Viskozite, akışkanların devinimleri sırasında moleküllerin kendi kendine sürtünmesi ile oluşan , akmaya karşı dirençlerini tanımlayan bir fiziksel özelliktir. Kolay akan sıvılar için “akıcılık” zor akanlar için ise “kıvamlılık” terimleri kullanılır.

İndir

CNC Kesici Takımlardaki Kaplama Çeşitleri

01 Nisan 2001

Metal işleme sanayinde kesme bütün operasyonların kalbi niteliğindedir. Yapılacak operasyona, işlenecek malzemenin cinsine ve istenilen hassasiyete göre, metal kesiciler farklıdır. Talaşlı imalattaki gelişmeler, kesme ve ilerleme hızlarını da gün geçtikçe arttırması, üretimde değişik malzemelerin kullanılması, talaşlı üretim tezgahlarının gelişimi, kesici takımların gelişimini de zorunlu kılmaktadır.

İndir

Alaşım Elementlerinin Çeliğe Etkisi

01 Mart 2001

Çelikler içerisindeki karbon bileşimine göre farklı özellikler gösterirler. Az karbonlu çelikler genel amaçlar için kullanılan en ucuz çelik türüdür. Sünekliği yüksektir, kolay işlenir ve su verme ile sertleşmez. Orta karbonlu çelikler genellikle daha yüksek mukavemetli olup su verme ile sertleşebilirler. Yüksek karbonlu çelikler çok sert olup işlenmesi zordur. Genellikle takım ve kalıp üretimine elverişlidir. Çeliğin bünyesinde karbonun haricinde çeşitli alaşım elementlerinden belirli oranlarda katarak daha yüksek dayanımlara ve sıcağa, soğuğa, korozyona daha dayanıklı yapılar elde edilebilir. Örneğin belirli bir karbon bileşiminde çelik göz önüne alındığında katılan alaşım elementlerinden kromun çeliğe sertlik, nikel ve manganezin ise tokluk kazandırdığı bilinmektedir.

İndir

Karbon Fiberlerler ve Sanayideki Uygulamaları

01 Mart 2001

Üretimde fiberler ya sürekli ya da süreksiz (kısa fiberler) formda kullanılabilir. Fiberler tek yönlü tabakalar veya çok yönlü dokumalar şeklinde olabilir. Bunun dışında, matris içindeki yüksek özgül mukavemete sahip fiberlerin oranı kompozitin mukavemetini etkileyen bir başka faktör olup bu oran arttıkça kompozitin mukavemeti de artmaktadır.

İndir

Karbon-Karbon Kompozitler

01 Şubat 2001

Son yıllarda, karbon - karbon kompozitler üzerine yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Bunun sebebi, bu malzemelerin, askeri ve sivil uçaklarda, geliştirilmiş füzelerde ve çeşitli hipersonik uzay taşıtlarında kullanılmasının söz konusu olmasıdır. Karbon - karbon kompozitlerin yüksek sıcaklıklarda özgül mukavemetlerini koruyabilmeleri bu malzemeleri yüksek sıcaklık strüktürel malzemesi olarak kullanılmalarına imkan vermektedir.

İndir

Kaynak Metaline Hidrojenin Nüfuziyeti

01 Şubat 2001

Oksijen ve azot gibi hidrojen de kaynak esnasında absorbe edilir. Oksi-asetilen kaynağı pratik olarak çok az hidrojen içerir ( 100 gr metalde 2 ila 3 cm3 ) , buna karılık ark kaynağında hidrojen yoğunluğu örtünün cinsine göre bu gazın sıvı halde eriyebilme sınırına ( 100 gr metalde 28 cm3 ) varabilir.

İndir

Malzemelerin Makanik Özellikleri

01 Ocak 2001

Malzeme, mühendisin yapmış olduğu tasarımı gerçekleştirebilmesi için kullanmış olduğu maddelerdir. Mühendis, tasarlamış olduğu yapıyı gerçekleştirebilmek için değişik özelliklerdeki malzemeye gereksinim duyar. Her bir mühendislik dalı için farklı malzemeler önem kazanmaktadır.

İndir

İşlenebilirlik

01 Ocak 2001

İşlenebilirlik terimi talaşlı işlemde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, tek boyutlu bir özellik olmayıp karmaşık boyutların oluşturduğu bir sistem özelliğidir. Kesici takım ve iş parçası malzemelerinin, işlem ortamı ve tezgah ile oluşturduğu talaşlı işlem sistemi, kesme koşullarıyla birlikte yeni oluşan iş parçası yüzey kalitesini ve maliyet faktörünü göz önünde tutarak işlenebilirliği belirler.

İndir

Soğutma-Kesme Sıvısının Tornalama İşlemindeki Parametrelere Etkisinin Araştırılması

01 Ocak 2001

Tornalamada Etkin Değerde Kesme Sıvısının Uygulanmasıyla Güvenilir Takım Ömrünün Ölçülmesi

Çeliklerin Tornalama Operasyonlarında Kuru Kesme İşleminin Optimizasyonu

Minimal Kesme Sıvılı Zorlu Tornalama Uygulamalarının (Hard turning with Minimal Fluid application (HTMF)) Araştırılması ve Kuru İşleme ve Kesme Sıvılı İşleme Yöntemlerinin Karşılaştırılması

SAE 52100 Sertleştirilmiş Çelik İçin Birkaç Kesme Hızında Soğutma ve Yağlamanın Etkisi

Kuru Kesme İşleminin Kullanılmasıyla Hassas Tornalama İçin Kesme Durumları

İndir